A Szabadság híd az egyik kedvencem. Nappali fényben is gyönyörűnek tartom, ahogy zöld óriásként meredezik a Duna felett, de éjjel, esti megvilágításban, egyszerűen leírhatatlan.
Sorolhatnám azon épületek, hidak, parkok listáját, amelyek napnyugta után még varázslatosabban festenek, mint nappal. Szemet gyönyörködtető látvány repülés közben lepillantani Budapest vagy bármelyik nagyváros lámpáira, télen végigsétálni az Andrássy úton, és nyáron andalogni a fesztiválok lampionjai alatt. A hidakhoz visszakanyarodva a Margit hidat még sem hagyhatom ki, hiszen az elcsépelt kép, amelyet már oly sokszor láttam, a mai napig képes belőlem érdekes érzelmeket a felszínre hozni.
Alig két hete, március 29-én a világ számos pontján lekapcsolták a villanyokat egy teljes órára. A Föld Órája rendezvény 2007 óta kontinenseket átívelő eseménnyé nőtte ki magát. Az első és legfontosabb momentum Sydney-hez kötődik, amikor a méltán híres Operaház sötétségbe borult. Az eltelt évek alatt jótékony sötétség járta be Földünket minden március utolsó szombat estéjén. Idén ráadásul volt Pókember, rekord és óriás villanykörte is.
Miközben nagyban kutakodtam tovább a fényekkel kapcsolatban, olyan keserű szavakra bukkantam, mint a fényszennyezés, az eltékozolt energia vagy a határfényesség. Senkit sem szeretnék unalmas szakzsargonnal untatni, minden esetre gondolkodóba estem, hogy vajon én, mint földi halandó, mit tehetek annak érdekében, hogy egy fűszálnyival hozzájárulhassak a kevesebb fény- és energiafaláshoz. Íme, összeállítottam a saját toplistám, amellyel bár újat nem mondok, de talán vállalható felelősséget teszek a saját vállamra:
1. Lekapcsolni a villanyt, amikor kimegyünk a szobából. Nem, nincs ilyen, hogy elfelejtettem, mindjárt visszamegyek. Egy csuklómozdulat, nem igazán megerőltető.
2. Csillár helyett kislámpa. Az esti olvasáshoz, televíziózáshoz sem szükséges a tizenkét égőből álló csilláros díszkivilágítás, hangulatosabb is lehet az éjjeliszekrényen lakó lámpa fénye.
3. A hűtő lényege nem az, hogy megfagyjon benne az étel. Bőven elég a 4-5° C hőmérséklet.
4. A fagyasztóban sem a jégkorszakra készülünk, így -15° C még a rosszabb időkre tartogatott mirelit pizzának is tökéletes.
5. Telefon- és laptoptöltő. Az egy dolog, hogy épp nem eteti az adott eszközt, de attól még ugyanúgy zabálja az áramot, szintén egy bravúros kézmozdulattal könnyedén eltávolítható.
6. WiFi és router. Természetesen én sem ráncigálom ki minden nap a konnektorból, de ha több napra elhagyjuk a lakást, érdemes kihúzni a netes eszközöket is, legalább biztosak lehetünk abban, hogy az új szomszéd sem fogja lopni a hálózatunkat.
7. Hasznos találmány a lekapcsolható hosszabbító. Nem kell vesződni a különböző elektromos kütyük kihúzásával, egyszerre tudjuk áramtalanítani az összeset. Egy gombnyomás és kész!
8. Energiatakarékos izzók. Valóban drágábbak, de jóval tovább is szolgálják a lakásunkat, mint a hagyományos égők. Nem csak mi leszünk hálásak értük, de a villanyszámlánk is.
9. Két felsővel, három zoknival és egy nadrággal teljesen felesleges beindítani a mosógépet. Ha esetleg mégis égető vágy keletkezik bennünk, hogy pont a két felső – három zokni – egy nadrág nélkül nem lehet teljes az életünk, legalább válasszuk a félmosást (félig töltve – fele vízzel).
10. Néha gyújtsunk gyertyát. Nem feltétlenül azért, hogy újrajátsszuk az Elfújta a szél legromantikusabb jeleneteit, csupán a hangulat és a meghittség miatt, hogy egy kicsit más legyen az esténk, ne olyan megszokott.
Fáradtan hazaérve nem kell zseblámpával világítanom, hogy beletaláljak a kulcslyukba, felkapcsolhatom a lámpát a lakásban, és a hűtőm is rendesen működik. Mennyire természetes mindegyik, mennyire kézenfekvő. Valóban szerencsések vagyunk, hogy úszhatunk a fényességben.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: