Tavasz van és az ablakon bekúszó napfény bizony szó szerint rávilágít a problémára. Szállingózik a por, az eddig nem látott rejtélyes foltok most valahogy tisztán kirajzolódnak, úgyhogy nem lehet tovább halogatni itt a nagytakarítás ideje. Rutinosan előkapom a seprűt, a portörlőt, a porszívót és a tisztítószereket. De aztán eszembe jut, hogy környezettudatos városlakóként nem akarok olyan eszközöket használni, ami mérgeket, talajvizet szennyező foszfátot és korrodáló anyagokat tartalmaz. Két dolog közül választhatok: otthon található természetes eszközökkel takarítok vagy vásárolok olyan tisztítószereket, amelyek biológiailag lebomlóak. Ilyen például az Ecover termék család vagy a Frosch termékek. Nézzük az első variációt, mi van otthon? Szódabikarbóna, citrom, ecet, só, a Föld megóvó tisztításhoz beszerezhetek még lenolajat, bóraxot.
A szódabikarbónát használhatom például szőnyegek felfrissítésére. Be kell szórni, 15 percig állni hagyni, majd felporszívózni, és az eredmény egy megújult, szép színű szőnyeg. Félcsészényi szódabikarbóna és félcsészényi ecet keveréke segíthet a lefolyó tisztításában. A kellemetlen szagok ellen pedig jó, ha belereszelek a lefolyóba egy kis citromhéjat. A szódabikarbónába mártott vizes ruhával áttörölt sütőben feloldódik a zsír. Zsíroldásra készíthetek egy pasztát is, szódabikarbóna, víz és só keverékéből. A teáskannát is kitörölhetem szódabikarbónába mártott nedves ruhával, ugyanis semlegesíti a szagokat és az ízt. Ugyanígy alkalmas a cipő szagtalanítására is, éjszakára be kell szórni vele. A műanyag edényeim kellemetlen szagát pedig úgy vehetem el, ha szódabikarbónás meleg vízben áztatom egy éjszakán át.
Az ecet is sokoldalú eszköze a természetbarát takarításnak. Például ablaktisztítására nagyon megfelel, ha egy régi virágpermetező flakonba készítek belőle saját ablaktisztító oldatot, fele-fele arányban vízzel keverve. Rábukkantam egy érdekes eljárásra a csapnyílásnál lerakódott vízkő eltávolítására, de be kell, hogy valljam, nem ment kudarcmentesen. Eszerint egy zacskóba kell ecetet önteni és ezt a csapnyíláshoz kell úgy rögzíteni, hogy az beleérjen. Szerintem ehhez nagyon sok ecet kell, és a zacskó megfelelő rögzítése sem egyszerű. Így jobb megoldásnak találom, ha egy edénybe áztatom a szétszerelt csapnak a vízköves részét. Ugyanígy lehet eljárni a zuhanyrózsa nyílásaiban keletkező lerakódások eltüntetésében is. Sóval kevert ecetet használhatok a penészfoltok megszüntetésére, mosogatásnál pedig az ecet kiválóan alkalmas zsírtalanításra és csillogóvá varázsolja az edényeket.
A vízkőlerakódás eltüntetésére a citrom is alkalmas. A csap és a lefolyó környékén lévő lerakódást citrommal kell bedörzsölni, ami segít a feloldásában. Ha a mikrohullámúnak rossz szagú a belseje, akkor érdemes egy citromos vízzel telt edényt belehelyezni és egy percre bekapcsolni, a művelet után pedig áttörölni. A citrom egyébként természetes fehérítő, ha gyümölcsfoltot szeretnék eltávolítani, akkor bedörzsölöm a szennyezett felületet egy félbevágott citrommal. Csillogóbbak lesznek az üvegtárgyak, ha citromhéjat teszek a vízbe, amibe megtisztítom. Benézek a szekrénybe és szemügyre veszem az edényeimet. A rézedények patináját eltávolíthatom, ha sóba mártott félbevágott citrommal dörzsölöm át, a rozsdamentes acéledények elszíneződéseit is lehet citrommal és súrolószivaccsal kezelni. Az alumínium edények elszíneződéseit el lehet távolítani úgy, ha savas, természetes anyagokat főzök bennük. Például almahéj, rebarbara, citromlé. Liszttel fényesíteni is lehet, be kell vele dörzsölni a rozsdamentes acéledényeket.
És még néhány tipp az ón tárgyak rendben tartására, a bőrbútorok természetes ápolására és az illatosításra. Az ón tisztítására alkalmas a káposztalevél, bedörzsölöm vele. Eljárhatok úgyis, ha lehűlt tojásfőző vízbe helyezem az ón tárgyat. Bőrbútor ápolására jó a tojásfehérje vagy a lenolaj. Újnak tűnik, ha felvert tojásfehérjébe mártott ronggyal bedörzsölöm, majd szárazzal áttörlöm. Bőrfényező készíthető házilag is. Szükséges 3 dl lenolaj, amit fel kell forralni majd lehűteni, és hozzá kell adni ugyanennyi ecetet. Belemártom a rongyot és áttörlöm vele a bútort. Szekrénybe a ruhák közé, természetes molyirtónak is megfelel és illatosít is, ha narancshéjat, citromhéjat, szegfűszeget szórunk. Végeztél a takarítással? Belehuppannál a megújult foteledbe? Előbb még illatosíts természetes anyagokkal: szegfűszeget tegyél vízbe és lassan forrald fel, vagy kend be vaníliával a villanykörtéidet!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: