Egy városi padlásról néha poron kívűl kerülnek elő rég elfeledett dolgok. Mondjuk, a dédapa hagyatékából egy tucat Tolnai Világlapja. És ha már előkerült, ne menjen feledésbe; nézzük, többek között miről tudósított 1934. május 2-án, amely idén, két nappal anyák napja előtt, számunkra pihenőnap.
Az alábbi hírösszeállítás szereplői hölgyek. Kémek, repülőgép-pilóták, világító mellkasú asszony, és egy artistalány. Megmutatjuk, többek között mi történhetett egy nővel az 1930-as években.
Több száz női pilóta
A repülés és a repülősport világszerte rohamosan fejlődik. A repülőgépek tömegeit készítő gyárak, új és újabb repülőgép-típusok mellett ekkoriban közel ezer női pilóta űzte az égi sportot szerte a világon. Számuk ekkor Amerikában és Angliában kiemelkedő volt (statisztikai kimutatások szerint 550 és 322), ugyanúgy, mint az egy főre jutó milliomos kisasszonyok száma is. Az összefüggés érthető, hiszen ők, valamint az arisztokrata hölgyek engedhették meg maguknak a világ legdrágább sportját. Hivatásos női pilóta persze nem létezik; hölgyek nem vezethettek posta-, vagy személyszállító repülőgépeket. Válaszul erre Lady Heath, a híres angol pilótanő harcot indít az érvényesülésért, és hirdeti: repülőt könnyebb vezetni, mint autót, hiszen a levegőben senkit nem kell kikerülni.
Rejtélyes fényjelenség egy asszony mellkasában
1934 tavaszán Anna Monaro asztmatikus problémákkal került kórházba a Trieszt melletti Pirano városkában. Az ápolónő lámpaoltás után észlelte a nő bal melle táján a mélyről előtörő kékes fényt, mely olyan erős volt, hogy még a takarón is áthatolt. A férj beszámolója szerint a jelenség odahaza már többször megismétlődött, azonban mindeddig szégyellték és titokban tartották. Az orvosok megállapították, hogy a nő mellkasából induló foszforeszkáló fény egyszer mint gömb alakú fényesség, máskor pedig mint elektromos szikra tör elő, mindig alvás közben mutatkozik hosszabb-rövidebb ideig. Különösen intenzív fény esetén a beteg nyugtalan, mintha fájdalmat érezne. A jelenségre magyarázatul szolgálhatnának orvosi feljegyzésekben már említett esetek, mikor nagyon ideges, vagy alkoholizmusban szenvedő betegek sebei foszforeszkáló fényt árasztanak; de akár transzban lévő médiumok kísérője is lehet efféle fény. Egyenlőre Anna esetére az orvostudomány azonban 1934-ben nem talált konkrét magyarázatot.
Artistafenomén Los Angeles-ből
Ramona Carpenter a lap beszámolója szerint már tizenöt hónaposan hajmeresztő mutatványokat végez: az artistapályára szintén szakmabéli édesapja készíti fel. Napi több órát gyakorol; hogy ha megnő, híres légtornász lehessen. A félelmet nem ismerő kislánynak tetszik a mulatság, a tudósítás szerint örömmel végzi a mutatványokat.
Szépasszonyok kémhálózata
Az izgalmas múltszázadi történetben egy, a finnországi lappói hadiszergyárban történt gyilkosság kapcsán fény derül egy egész Európára kiterjedő kémhálózat működésére. Melynek vezetője – a kor megdöbbenésére – nem férfi, hanem egy nő! A szép Jenny Antilla állítólag 1932-ben kapott utasítást arra, hogy tegye el láb alól a finn gyár akkori parancsnokát és kényes okmányokat szerezzen meg tőle. Így hát Jenny bizalmas baráti viszonyt folytatott az ezredessel, majd két héten át lassan ható méreggel tette beteggé- a fontos iratokat pedig ellopta. De más szép nők is felmerülnek a korabeli kémjátszmában: a hírhedt Lydia Stahl, Blank-né, és Vera Gambon asszony többek között annak a legendának a táplálói, hogy Európában ekkoriban egy egész világra kiterjedő központi kémiroda működik üzleti alapon, s ennek rendkívűl ügyes és tehetséges tagjai züllött nemzetközi kalandorok és mindenre kész szépasszonyok.
A forró csók
Végül pedig álljon itt egy kedves és szeretnivaló rúzsreklám, mely minden akkori, városlakó hölgy számára készült.
„A forró csók pillanatában gondoljon hálásan arra is, hogy igéző ajkait a KHASANA narancsszínű „csókálló” rúzsnak köszönheti, melytől sápadt színtelensége, az üde, kívánatos, friss piros színné változott. Bátran csókolózhat „Vele”, mert nyomot nem hagy, víz-és csókálló! Minden szaküzletben kapható 2-féle nagyságban:
Nagy: P 2,40 Kicsi: P 1,20……”
Szóval, ha az ember egy időre a padláson ragad, rájön, hogy olvasni jó és a múlt nagyon érdekes. Ha pedig legközelebb nektek is a kezetekbe akad belőle papírból egy-egy darab, szánjatok rá időt és lapozzátok át.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: