Amikor lakásfelújításba kezdtünk, célunk nem csak az volt, hogy elvégezzük a szükséges renoválást lelakott otthonunkon, hanem hogy megoldjuk a tárolási problémáinkat. Családunk bővülése miatt gyarapodtak holmijaink is, és amikor a tárgyak az egyik helyről a másikra történő pakolgatásnak lettek az áldozatai, láttuk, hogy eljött az idő a helyzet rendezésére. Lehet, hogy amit szükségesnek véltünk, egyszer csak feleslegessé váltak, vagy csak praktikusabb tárolástechnikára van szükségünk? Mindkettő lehetséges. Mások lakásaiban járva is láttam, hogy az időközben feleslegessé váló vagy megsokasodott tárgyak tárolására, ötlettelen megoldásokat választottak. A probléma, az hogy 60-70 m2-es lakásokba szeretnénk belezsúfolni a 80-100 m2-es lakásokra elegendő életünk holmijait. El kellene gondolkodnunk a régi mondáson: addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér!
Tudjuk-e meddig nyújtózkodhatunk?
A treehugger.com 2012-ben beszámolt egy érdekes fotósorozatról, mely az előbbi kérdésre kereste a választ. Sannah Kvist svéd fotóst folyamatos költözködései inspirálták. Kíváncsi volt, hogy melyek a legszükségesebb tárgyak és mennyi az a minimum, amely mellett még képesek vagyunk a normális életvitelre. Fotóinak szereplőit megkérte, hogy gyűjtsék össze azokat a tárgyakat, amelyek egy szoba sarkában elférnek és számukra a legszükségesebbek. Tény, hogy képsorozatának szereplői fiatalok, a 80-as évek szülöttei, akik a még családalapítás előtt állnak, így jóval kevesebb holmit halmoztak fel. Viszont ennek a generációnak lételeme a fogyasztás, mindezek ellenére a képeken szereplő fiatalok tökélyre fejlesztették a „létminimum” elvét. Elgondolkodtató, hogy megtudnánk-e csinálni ugyanezt a bravúrt, persze az is számít, hogy mekkora az a sarok, ahová pakolnunk kell.
Keresgélés, idegeskedés, időveszteség
Tárgyaink feleslegesség válása teljesen észrevehetetlen mindaddig, amíg el tudjuk pakolni őket. Gond akkor van, amikor már eltakarják azokat, amelyekre tényleg szükségünk van. Nézzük sorba a feladatainkat! Fel kell mérni a lakásunkban azoknak a tárolóhelyeknek a nagyságát, amelyek már megvannak, és keresni olyanokat, ahol még esztétikusan és akár rejtetten is jól tudunk tárolni. Mi például felesleges ajtót szüntettünk meg és a helyére polcokat készíttettünk. A tárolórendszerek nagymestere az IKEA. Pax gardrób rendszere olyan okos megoldásokat kínál, melynek segítségével saját magunk találhatjuk ki az elrendezést, polcozást, akasztózást, fiókozást. Többféle szélességben is kapható, így például jól el lehet rejteni az addig falnak támasztott vasalódeszkát, összecsukható létrát. Jó tárolóhelyeknek bizonyulnak a kiugró vagy meghosszabbított falak is. E mögé elrejthető például kis lakásokban a takarító felszerelés.
Akkor pakolunk jól, ha megspóroljuk a keresgéléssel járó vesződést, idegeskedést és időveszteséget. Ezt segítik a fiók rendszerezők is, cél az átláthatóság. Sokszor tapasztalhatjuk, hogy nem kerül elő sehogy sem a fiók mélyéről az a csat, szatyor, fehérnemű vagy bármi más, amiről biztosan tudjuk, hogy ide tettük. A Jysk üzletekben kapható fürdőszobai textil tárolódobozok akár a fiókokban és elférhetnek és segítenek szét választani a zoknit, harisnyát, fehérneműt. Ha nem akarunk ilyen rendszerezőket vásárolni, vagy éppen keressük a megfelelőt, akkor készíthetünk szép, csomagolópapírral bevont cipősdobozokból, amelyek elférnek a fiókokban.
Szortírozzunk, de hogyan?
A lakásunkban felhalmozott tárgyak rendezetlensége miatt kaotikus állapotok alakulnak ki, melyek lelkileg sincsenek jó hatással ránk. Ha olyan tárgyak vesznek körül, amelyeket nem használunk, az olyan, mintha megoldatlan problémákat, gondokat cipelnénk, tárolnánk. Miután elpakoltuk mindazt, amit tudtunk, akkor a következő feladatunk az lesz, hogy szortírozzuk az olyanokat, amiket nem, vagy alig használunk. A kérdés az, hogy hogyan? Ha mindent kidobunk, akkor nem sokat teszünk azért, hogy megóvjuk a környezetet és nem árt, ha gondolunk azokra is, akiknek még jól jöhet. Szerencsére már minden lakókörzetben van ruhagyűjtő. Figyeljük a lakóhelyünkön rendezendő börzéket! Vannak olyan közösségek, alapítványok (pl. cseriti), melyek egész évben várják, elfogadják, a felesleges holmikat.
A kreatív tárolási ötletek feldobják lakásunk látványát, de mivel a négyzetméterek korlátokat szabnak, kerüljük a túlzsúfoltságot! Fel lehet állítani egy olyan szabályt például, hogy amennyi tárolóhelyünk van, annyit vásároljunk, mert különben nem tudjuk praktikusan elpakolni. Nem érdemes olyan dolgokba pénzt fektetni, melyek a „jó lesz majd valamire” célzattal kerülnek a kosarunkba, aztán végül kiderül, hogy csak helyet foglalnak, egyéb funkciójuk nincs és kezdődnek elölről a tárolási problémáink.
Képek forrása: pinterest, saját, treehugger
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: