Budapest utcái gyakran sikítanak. Ha pontosabb szeretnék lenni: az elsuhanó falak szinte tömegesen kiabálják ránk az üzeneteket. Matricák, graffitik, firkák hirdetik a lázadó ifjúság társadalmi véleményét. Többségük illegális, elvileg büntetendő is, azonban egy fiatal csoport olyan megoldást talált ki, amely nem csupán teljesen jogszerű, de egyben varázslatos is.
Tagadhatatlanul egyre népszerűbbé válik, hogy a tehetséges festők nem vászonra pingálják legújabb műveiket, hanem lepusztult tűzfalakra kreálnak óriás festményeket. Számos pozitív példa szolgál erre Teheránból és a graffitik, utcai firkák egyik fellegvárából, Németországból is. Vita tárgyát képezi, hogy a falfestések mennyire színesítik, vagy épp csúfítják az utcákat. A stencilezett munkák, az egyszerű falragasztások, a festékszórók motívumai és a hagyományos festéket felhasználó képek egyaránt új véleményeket és szatírákat fogalmaznak meg. Banksy neve ismerősen csenghet azok számára, akik egy kicsit is jártasak a streetart világában, hiszen a britt graffiti-művész kivételes tehetséggel járja a városokat, és névjegyei lassan már mindenhol felfedezhetőek. Ráadásul anonim művészről beszélünk, hiszen személyét homály fedi, nagy valószínűséggel akár több ember munkásságának közös fedőneve is lehet.
Budapest VII. kerülete a streetart munkák aranybányája, a romkocsmák negyede kiváltképp alkalmas a társadalmi fricskák közszemlére tárására. A NeopaintWorks csapata több mint tíz éve foglalkozik különböző falfelületek megújításával. 2010 óta a TűzfalRehab programon belül lepusztult, elhanyagolt tűzfalfelületeket festenek újra, mindig olyan témában, amely az adott utcát, területet leginkább jellemzi. A csapat célja, hogy a folyamatos házfelújítások és kerület rehabilitációk mellett a szomorkás tűzfalakra is felfigyeljenek az emberek, és ezzel is új színfoltokat kapcsoljanak Budapest városképének kavalkádjába. A közterületi alkotások óriás festményekként magasodnak a főváros utcáin, a kivilágításnak köszönhetően pedig egy éjszakai kóborlás közben is felfedezhetőek.
Akár egy városnéző túrát is szervezhettek, amelyen belül megcsodálhatjátok a Király utcában – a Gozsdu Udvar mellett – a legpestibb utca dekorációt, a Rumbach Sebestyén utca szűk területén a híres 6:3 focimeccs újságcikkét és Erzsébet királynő portréját. A Kertész utcában zöldséges vár rátok, míg az Akácfa utcában a szabómestereknek állítottak emléket. A „Nemzet Színészei” portrésorozatért a Rákóczi híd pesti lábához, a Király és Kazinczy utca sarkára egy játszótér mögötti faldekorációért érdemes ellátogatni. Mivel előszeretettel sétálok az említett helyszíneken, mindig bizsergető érzéssel tölt el, amikor nagy, kerek szemekkel, csodálkozó arckifejezéseket pillantok meg a tűzfalak előtt álldogáló turistákon. Sokszor elképzelhetetlennek tűnik, de épp a folyamatos Neopaint munkák miatt, a saját otthonunkban, városunkban ismét felfedezőkké válhatunk. A következő faldekoráció már el is készült a Klauzál utcában, a budapesti Lengyel Intézettel együttműködve. Szépülj tovább Budapest!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: