BetonLiget

Mézet, három csuporral!

A méz szó héber eredetű, a jelentése elvarázsolni. Nem hiába nevezik folyékony aranynak, merthogy nem csupán egyik kedvenc édesítőszerünk, hanem orvosság és kozmetikum is egyben. Édes kisokosunk következik.

Méz

Mai főszereplőnk valóban csodaszer. A, B komplex, C, D vitaminokat, antioxidánsokat, nyomokban kalciumot, magnéziumot tartalmaz. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő és béltisztító hatású, segíti az emésztést, jótékony hatással van a gyomorműködésre, erősíti az immunrendszert, méregteleníti a szervezetet, segít a fejfájás és a migrén elmulasztásában, csillapítja a köhögést, nyugodt alvást biztosít, energiát ad, hidratálja és regenerálja a bőrt, afrodiziákum, gyorsítja a C- vitamin vérbe kerülését, magas antioxidáns tartalma révén gátolja a koleszterin lerakódását. Ez épp elég indok arra, hogy még azt is meggyőzze, aki eddig nem igazán szerette a mézet, ugye?

 

Bár már mindenhol kaphatsz mézet, de nem árt odafigyelni, hogy hol is vásárolod. A legjobb, ha kifejezetten erre szakosodott boltban, vagy bioboltban szerzed be. Igyekezz kerülni a hígított verziót. Ha teheted, vásárolj közvetlenül a méhésztől.

 

A legismertebb mézfajták:

  • Akácméz: akácvirág illatú, világos, zöldessárga színű, nehezen kristályosodik
  • Hársméz: hárs illatú, enyhén kesernyés ízű, aranybarna színű, lassabban kristályosodik
  • Vegyes virágméz: különböző virágokból készült méz, sötét a színük, gyorsan kristályosodnak

 

Miután hazavitted a mézet, öntsd át jól záródó üvegedénybe és tekerd be egy sötét papírral, vagy textillel. Ez megvédi a fénnyel szemben, és így nem veszít értékes antioxidáns tartalmából.

A méz egy idő után hajlamos bekristályosodni, sokan abban a tévhitben élnek, hogy ettől romlik a minősége, ez azonban tévedés. A kristályosodás mértéke és gyorsasága a glükóz és fruktóz tartalmától függ. A magas fruktóz tartalmú mézek tovább maradnak folyékonyak. A sötét színű mézek pedig hamarébb sűrűsödnek. A már kristályos mézet semmiképp se melegítsd mikrohullámú sütőben, ezáltal veszít vitamin tartalmából. A legjobb módja az olvasztásnak, ha maximum 50 Celsiusfokos meleg vízbe állítod, és vársz, amíg teljesen folyékonnyá nem válik. Ha túl sok ideig tárolod, bebarnul, ezzel veszítve aromájából, ízéből. Vásárolj inkább kisebb adagokat.

 

A mézet rengeteg féle módon és rengeteg területen felhasználhatod. Ki ne tudná, hogy kiváló édesítésre, süteményekhez, gyógyteába, arcpakolásként. Ha még mindig nem győztünk meg a méz rendszeres fogyasztásáról, mutatunk pár kevésbé ismert tippet, receptet.

 

Egy csuporral, mert gyógyít!

 

Álmatlanság ellen:

Ez a nyugtató és nagyon finom, mézes-mandulás tej, nagyanyáink mézes tejének felturbózott változata.

Amire szükséged lesz: 2 dl tej, 1 dl mandulatej, 1 kanál méz, csipet vanília.

Elkészítés: Öntsd össze a tejet és a mandulatejet, melegítsd meg, majd add hozzá a mézet és a vaníliát. Isteni.

 

 

Migrén ellen:

Gyógyszerek helyett próbáld meg először ezt.

Amire szükséged lesz: 1 l fekete bodzalé, 500 gramm méz, 2 citrom.

Elkészítés:

A friss bodzalébe keverd bele a mézet, facsard bele 2 citrom levét, langyosítsd fel, miután homogénné vált és kihűlt, öntsd üvegbe. Fejfájáskor vegyél be belőle 1 kanállal. A napi ajánlott mennyiség maximum 5 kanálnyi.

 

Fogfájásra:

Bár a fogorvost nem érdemes elkerülni, ezzel a masszával enyhítheted a fájdalmat. A fahéjat helyettesítheted sáfránnyal is, ami ideális a gyerekek ínyének masszírozásához. A fahéjas verziót használhatod pattanásos bőrre is, kend fel rájuk és egy éjszakát hagyd hatni. Pár napon belül, hegek nélkül tűnnek el a pattanások.

Amire szükséged lesz: 1 kanál cukrozatlan fahéj, 5 kanál méz.

Elkészítés: Keverd össze, majd naponta 3x kend a fájós területre.

 

Fáradt szemre:

A gyulladt vagy fáradt szemnek igazi enyhülést ad ez a pakolás.

Amire szükséged lesz: 500 ml víz, 2 kanál szárított kamilla, 1 kanál méz.

Elkészítés: Forrald fel a vizet és add hozzá a kamillát. 3 percig főzd. Miután hűlni hagytad, keverd hozzá a mézet. Márts bele két vattakorongot és 10-20 percre helyezd a lehunyt szemhéjadra.

 

Egy csuporral, mert szépít!

 

Arctonik:

Pillanatok alatt készíthetsz magadnak vegyszermentes, frissítő hatású arctonikot.

Amire szükséged lesz: 100 ml desztillált víz, 1 kanál méz, 15 ml frissen facsart citromlé.

Elkészítés: Melegítsd fel a vizet, majd tedd bele a mézet és kevergesd, amíg teljesen fel nem olvad. Ezután add hozzá a citromlevet és hagyd teljesen kihűlni. A tonikot öntsd alaposan megtisztított üvegcsébe és használd naponta.

 

Mézes balzsam:

Elixír kiszáradt bőrre, cserepes ajkakra.

Amire szükséged lesz: vazelin, méz.

Elkészítés: 5:1 arányban keverd össze a vazelint a mézzel. Tedd jól záródó dobozba és használd szükség szerint a kívánt területen.

 

Hajbalzsam:

Száraz, nehezen kifésülhető hajra próbáld ki a mézes balzsamot, alkalmanként használhatod pakolásként is. Gyönyörű, fényes frizurád lesz.

Amire szükséged lesz: 8 kanál méz, 4 kanál olívaolaj, 4 csepp rozmaringolaj.

Elkészítés: Egy tálkában keverd össze a hozzávalókat, majd hajmosás után kend a vizes hajadra, főleg a hajvégekre. Hagyd hatni 10 percig, majd mosd le.

 

Egy csuporral, mert finom!

A lehető legjobb választás reggelire pedig egy igazi energiabomba.

Amire szükséged lesz: 2 pohár fehér joghurt, 1 csésze zabpehely, 1 kanál méz, 1 banán, pár szem eper, mandula, kókuszchips.

Elkészítés: Serpenyőben pirítsd meg a mandulát, kókuszchipset, és a zabpelyhet, ezután keverd össze a mézzel. Egy mélyebb tálkába tégy egy kanálnyit a masszából, karikázz rá banánt és epret, majd önts rá a joghurtból. Ezután jöhet az újabb réteg mézes finomság, a gyümölcsök, majd a joghurt. Folytasd a rétegezést, majd díszítsd banánnal és eperrel a reggelidet. Így igazán jól kezdheted a napodat.

Mézes müzli

 

Képek forrása: Instagram, saját

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!