Szekretert először egy ismerősöm lakásában láttam. A szép formája nagyon vonzott és rögtön megtetszett, hogy milyen okosan rejtették el benne a számítógépet. A szekreter titka pontosan ez: nagyon dekoratív, ugyanakkor elrejthetők benne olyan tárgyak, amelyeket nem akarunk közszemlére tenni vagy el akarjuk kerülni a rendetlenség látszatát. Korábban már írtam a kis lakások tárolási problémáiról, a szekreter erre is célszerű bútordarab. Ha helyhiány miatt nincs dolgozószobánk, akár egy mini iroda kialakítására is alkalmas, bezárt állapotában pedig egy formás elem.
A szekreter elődje a XVIII. századi francia barokk és rokokó korszakának jellemzője bútora. Ebben az időszakban jelentek meg a tárolóbútorok, a komódok és ekkor válik népszerűvé a kabinetszekrény, komód és íróasztal kombinációjából készült írószekrény. Középső részén egy lehajtható írólap van és mögötte zárral működő kis fiókok bújnak meg. Tabernákulumos írószekrénynek is nevezték, mert formája hasonlított az egyházi célokra használt szentségházhoz azaz tabernaculumhoz.
A bútor népszerűsége a klasszicizmus korában nőtt meg, amikor Párizs a tudományok és a felvilágosodás bölcsője lett, a korszak pedig a levelezés, a memoárirodalom és a naplóírás kora. A bútorformákat a célszerűség határozta meg, a barokk nehézkességét az egyszerűbb, tisztább, józanabb formák váltották fel.
Funkciója megmaradt, formáját az idők során többször átértelmezték. A klasszikus, díszes, luxus darabok mellett megtalálhatók a természetes, modern, egyszerű példányok is, hogy mindenki találjon ízlésének és lakása stílusának megfelelőt.
A képek forrásai: domeamobili.hu, kika.hu, sarkanypeter.hu, team7.at
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: