Olvasni jó, ha teljesen átadjuk magunkat ennek az elfoglaltságnak pozitív függőséget okozhat. A könyvek bizonyítottan erős hatással vannak az emberi gondolkodásra, biológiai változásokat is előidézhetnek, néha azt érezhetjük, mintha a cselekmény velünk esett volna meg. Egy jó könyv hatása univerzális lehet: korra, nemzetiségre, társadalmi státuszra tekintetlenül. Itt a nyár és itt a szabadság, több lehetőségünk van időt szakítani az olvasásra. Öt olyan klasszikust ajánlok, amelyek már sok könyvbarát gondolkodására hatottak, szinte biztosan alakítják a világról alkotott képünket, és minden könyvtárban megtalálhatók, így még az áraik miatt sem kell aggódnunk.
1. Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót
Az 1960-ban publikált könyv hamar népszerűvé és sikeressé vált, Pulitzer díjat nyert, és a modern amerikai irodalom klasszikusa lett. A szerzőnő saját gyermekkori élményeiből merített, karaktereit családjáról, szomszédjairól mintázta. A történet népszerűségét melegsége, humora adja annak ellenére, hogy leírja az erőszak és a rasszizmus problémáját. Főhőse Atticus Finch a tisztesség örök iskolapéldája ebben a faji egyenlőtlenséggel terhelt világban.
2. Franz Kafka: A per
Kafkának ez a legismertebb műve a világon. Egy olyan ember történetét meséli el, akit ártatlanul ítél el egy távoli és megközelíthetetlen hatalom. Nem derül ki sem a főhős, sem az olvasó számára mi a bűne. A mű jól illusztrálja, hogy mit érez egy tehetetlen ember a bürokráciával és az igazságtalansággal szemben. A kritikusok Kafkát a huszadik század legnagyobb hatású írói közé sorolják, akit erősen befolyásoltak olyan irányzatok, mint az exisztencializmus.
3. Fjodor Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek
Ez volt Dosztojevszkij utolsó regénye, amelyet majdnem két évig írt. A szenvedélyes filozófiai regény a 19. század Oroszországában játszódik, mélyen fejtegeti az erkölcs, a szabad akarat fogalmát, a vallási etikai vitákat. A lelki dráma szembeállítja a hittel, kétségekkel teli morális küzdelmet az értelemmel és a modernizálódással. A Karamazov testvérek című művet az irodalom legnagyobb vívmányának tartják.
4. Lev Tolsztoj: Anna Karenina
Megrendítő és szívszorító regény a heves szenvedélyről, szerelemről, hűtlenségről és féltékenységről. A könyv nem csak Anna és a vonzó Vronszkij gróf érzéki, társadalmi előítéletekkel dacoló szerelmi kapcsolatát mutatja be, hanem betekintést nyerhetünk a 19. századi Oroszország városi és vidéki életébe, valamint elénk tárja, párhuzamos történeteken keresztül, a családi és a szerelmi boldogság minden variációját. Tolsztoj aprólékos emberábrázolása lenyűgöző, nagyon hitelesen mutatja be a társadalom szemében bukott nő belső morális küzdelmeit.
5. Aldous Huxley: Szép új világ
Ennek a regénynek a története jól rímmel a mai fogyasztói társadalom mindennapjaira. Egy negatív utópiát ír le (disztópia), melyben nincs érzelem, szenvedély, szerelem, lelki fájdalom hiszen mindez a biotechnológia vívmányaival kiküszöbölhető. Egy egészséges, gondtalan, technológiailag fejlett emberiségről olvashatunk, amelyben a maximális örömöt a tömegesen előállított fogyasztási eszközök, a sport, korlátlan szex, és a drogok adják meg.
+2 Ken Follett évszázad triológiája: A titánok bukása, A megfagyott világ
Ez utóbbi kettő nem klasszikus és nem is komoly, hanem könnyed, nyári olvasmány annak ellenére, hogy két igen vaskos kötetből áll. A történelmi cselekményeket feldolgozó híres író nagyon olvasmányosan, szórakoztatóan tárja elénk a huszadik század történetét több család és nemzetiség életén keresztül. Az első kötet az I. világháborúval, előzményeivel foglalkozik, miközben látványos, korhű képeket rajzol elénk. A második könyv az előző folytatása, a II. világháborúról körülményeiről, valamint következményeiről ír nagyon szemléletesen, a szereplők életét ott folytatva, ahol az előző kötetben abbahagyta. Harmadik kötete az ígéret szerint még ebben az évben megjelenik, fő témája a hideg háború időszaka. Irodalmi értékét tekintve nem sorolható a fentiekhez, de a könyvek kimerítik az infotainment fogalmát.
Képek forrása: buzzfeed.com, pinterest.com