Emlékszem rá, testnevelés órán mennyire utáltuk a lépcsőzéses gyakorlatokat, ami arról szólt, hogy utasításra le-fel rohangáltunk minden, majd később csak minden második, illetve harmadik lépcsőfokon. Nehezítésképpen időnként fél lábon is el kellett végezni a feladatot. Természetesen a jobb egészség érdekében volt erre szükség, de akkor erre egyikőnk sem gondolt, sokkal inkább foglalkoztatott az izomláz, aminek következtében kényelmesebb volt háttal lejönni az emeletekről.
Nem tudom, hogy az ilyen jellegű, rossz emlékű testmozgás, vagy csak a mindenek fölé helyezett kényelemszeretet az oka, de rutinosan nyomjuk a liftek hívógombjait még ott is ahol csak egy, esetleg két emeleten kellene használni a lépcsőfokokat. Azoknak, akik nem így tesznek, van egy jó hírem. Egy amerikai tanulmány szerint fontos élettani és betegségmegelőző hatása van a lépcsőhasználatnak. Nem kell olyan intenzíven, mint az iskolai testnevelés órán, elég, ha naponta 3-5 emeletnyi lépcsőfokot kényelmesen megmászunk. Csökken az esélyünk a stroke-ra, kalóriát égethetünk el, és elősegíthető a fogyás is. Egyszóval ha lépcsőzünk a napi testmozgás kipipálható.
De persze nem csak egészségtudatos emberekre van szükség, hanem olyan környezetre is, amely jól szolgálja az egészségtudatosságot. Azaz több olyan térre, épületre, épített környezetre, ahol megmászható lépcsőfokokat találunk. Ezt ismerte fel New York város egészséghivatala is, amikor meghirdette a lépcsőhasználatot népszerűsítő kampányát a város tervezési és építészeti részlegével karöltve. A plakátokat, amelyeken Burn calories, not electricity! Take the stairs! felhívások olvashatók, neon színben nyomtatták, hogy szembetűnőek legyenek és a város több pontján kifüggesztették, hogy motiválja az arra járókat.
David Burney építész szerint, aki korábban tagja volt New York építészeti hivatalának, nem új gondolat az építészet és az egészségtudatosság összekapcsolása. „Gondoljunk arra, amikor elterjedt a tífusz, a kolera vagy a tuberkolózis, a probléma akkor oldódott meg, amikor megváltoztatták az épített környezetet. Bevezették a vizet és így jelentősen javult a higiénia.”- nyilatkozta a szakember. A jelenlegi kampány az ún. aktív dizájn mozgalom része. Az említett építész az Active Design Központ vezetője és munkatársaival arra vállalkoztak, hogy kiadtak egy Active Design Guidelines-t melyben megvalósítható ötletekkel segítik azokat a tervezőket, város vezetőket, akik hozzájuk hasonlóan úgy gondolják, hogy a jól épített környezet segíthet energiáink megfelelő felhasználására és támogatja az egészségünket. A mozgalom nem csak New Yorkot és nem csak Amerikát, hanem az egész világot szeretné motiválni.
Nekem személy szerint az jutott az eszembe, hogy nálunk Magyarországon régebben úgy építkeztek, hogy azokban az épületekben melyek nem magasabbak négy emeletnél nem szereltek be lifteket. Bár kétlem, hogy az egykori tervezőket az egészségtudatosság vezérelte, sokkal inkább talán a takarékosság vagy hiány, de én most már hálás vagyok nekik, ugyanis a negyedik emeleten élek és nincs lift.
A cikk forrása itt olvasható.
Képek forrása: pinterest
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: